Как да управляваме отпадъците екологично?

Какво да правим с боклука, та да не трошим планетата?

Темата с боклука не е за подценяване, особено ако не искаш утре да се събудиш в квартал, приличащ на сметище. Как да управляваме отпадъците екологично? Това е въпрос, който се върти не само в главите на хората с тревога за природата, а и на всеки, дето му е писнало да се спъва в торби, кашони и стари чаршафи на всяка крачка. Да, всички хвърлят, но не всички го правят умно. И после се чудим защо каналът смърди, а зад блока пасат плъхове.

Реално как да управляваме отпадъците екологично без да ставаме гурута на рециклирането?

Първото нещо, което трябва да ти влезе в главата е, че всяка пластмасова бутилка, стара чанта или изгорял тостер имат свое място. Не е кофата за всякакъв боклук. Ако искаш да не затънеш в л…а (буквално), почни от малките неща. Картон в жълтата, стъкло в зелената, метали и пластмаси – пак в жълтата, ама не мешано с бананови кори и доматен сок.

  • Разделяй като шампион. Не е нужно да имаш диплома по екология, за да разбереш, че пластмасата и храната не са една банда. Хвърляй си нещата по цвят и материал и няма да имаш винаги препълнени кофи и кочина в кухнята. Дори и баба вече се научи да събира бурканите отделно.
  • Не бъди складиращ боклук. Имаш ли на терасата счупен стол от преди три години и стар матрак, който си мислиш, че ще използваш „някой ден“? Забрави. Или го прати за извозване на стари мебели, или го дари, ако изобщо става за нещо. Не се бъзикай – подобен боклук само събира влага, прах и гадини.
  • Ползвай компост ако си от по-напредналите. Това вече е за хора, дето не се плашат от миризми. Остатъци от плодове, зеленчуци и утайка от кафе не са за кофата. Те могат да станат супер тор за двора, ако си от тия с градина или си на село. Ако не – пропусни тая част и си разделяй сметта както трябва.

Малко по-сериозно за това как най-лесно да се справим с въпроса: как да управляваме отпадъците екологично в ежедневието?

  1. Изчисти боклуците с цел. Ако ще изхвърляш, прави го като хората. Един ден за сортиране на всичко, без мързел и „абе утре ще го оправя“. Това важи особено ако си пред голямо разчистване като изпразване на апартаменти и къщи или след основен ремонт. Използвай чували, кашони и торби по тип, не по настроение.
  2. Намали консумацията на глупости. Всичко, което взимаш – пластмасови прибори, ненужни опаковки, продукти с двойно фолио – се връща като бумеранг в коша. И после го гледаш, че прелива. Пробвай да мислиш преди да купиш, не след като вече си с три найлонови торби в ръката.
  3. Използвай реални услуги при големи акции. Когато боклукът не става за домашната кофа – звъниш. Например, ако си имал гости за седмица и жилището прилича на къмпинг от 90-те – време е за почистване на силно замърсено жилище, включително и след замърсявания от гълъби и други животни. Понякога няма смисъл да се мъчиш сам, щото положението е по-тежко от очакваното.

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да се изхвърля боклука?
Ако не искаш миризми и хлебарки – всеки ден. Особено ако има храна вътре. Не чакай торбата да се пръсне сама, че после ще търкаш петно с дни.

Мога ли да изхвърля стар хладилник пред блока?
Недей. Тия неща не са за тротоара. Търси фирма за разчистване на апартаменти, къщи, дворове и други, защото уредите имат специален режим на извозване. И да – глобяват ако ги оставиш пред входа.

Какво се прави със счупени стъкла и огледала?
Опаковай ги хубаво, залепи и напиши „опасно“. Тия неща не са за жълтата кофа. Ако имаш повече, най-добре е да звъннеш за специално извозване.

Компостирането задължително ли е?
Не, ама е плюс ако можеш. Особено ако си с двор. За апартамент е малко сложна схема, освен ако не си луд по биологичното.

Какво се прави с дрехи, които не стават за дарение?
Не ги пускай в общия боклук. Вече има места за текстил, които ги събират дори и за рециклиране. Ако не – поне ги завий и хвърли отделно, не заедно с доматите от вчера.

Как да управляваме отпадъците екологично?